Na samitu održanom 18. decembra 2024. godine, između lidera Evropske unije i Zapadnog Balkana predstavljena je Deklaracija koja potvrđuje strateški značaj partnerstva između EU i Zapadnog Balkana. U svjetlu globalnih geopolitičkih promjena, posebno ruske agresije na Ukrajinu i nesigurnosti na Bliskom istoku, opet je potvrđeno da je budućnost Zapadnog Balkana u Uniji, ali su istovremeno postavljeni jasni uvjeti za nastavak integracije.
Plan rasta ostaje značajna tema i adekvatna implementacija Plana bi mogla udvostručiti ekonomski razvoj zemalja regije. Međutim, samo ispunjavanje uvjeta za implementaciju ovog plana, uključujući stvaranje funkcionalnog zajedničkog tržišta, otvara mogućnost za daljnji ekonomski rast – pod uvjetom da zemlje Zapadnog Balkana pokažu političku volju za sprovođenje nužnih promjena. Lideri Bosne i Hercegovine i dalje nisu našli konsenzus oko Reformske agende zbog čega zemlja i građani/ke vrijeme unutar kojeg je potrebno realizirati reforme i projekte za koje postoji financijska podrška.
Deklaracija sadrži i nekoliko ključnih kritičkih poruka koje bi političari u regiji trebali ozbiljno shvatiti:
- Zahtjevi za reformske promjene nisu pregovarački: EU stavlja do znanja da se proširenje temelji na reformama, a ne na političkim i diplomatskim pregovorima;
- Uspostavljanje funkcionalne demokratije – ekonomske reforme moraju primarno biti praćene širim reformama;
- Iako Plan rasta obećava ubrzan ekonomski rast u regiji, on je uvjetovan provedbom niza ekonomskih i institucionalnih reformi. Uključivanje Zapadnog Balkana u zajedničko tržište EU zahtijeva usklađivanje širokog spektra politika za koje je nužna politička volja;
- Sankcije i geopolitika: EU je jasno stavila do znanja da će sve zemlje Zapadnog Balkana koje žele članstvo morati u potpunosti uskladiti svoju vanjsku i sigurnosnu politiku s EU, uključujući uvođenje sankcija prema Rusiji. Ovo predstavlja ozbiljan izazov za neke zemlje koje su politički ili ekonomski povezane s Rusijom;
- Regionalna suradnja kao ključ za stabilnost: Deklaracija ponovo ističe važnost regionalne suradnje, što znači da političari u Zapadnom Balkanu ne smiju gledati na EU integraciju kao na izolirani nacionalni projekt.
Deklaracija iz Bruxellesa jasno daje do znanja da je EU voljna podržati Zapadni Balkan na putu ka članstvu, ali samo pod uvjetom da zemlje regije ozbiljno pristupe provedbi reformi, usklađivanju s evropskim normama i politici, te izgradnji čvrstih demokratskih institucija. Zahtjevi i poruke sa Samita su slične onima koje smo imali priliku čuti i prethodnih godina, što jasno ukazuje da političke strukture zemalja u regiji nisu dosad ispunile obećano.
Ostaje nada da će lideri Bosne i Hercegovine odgovornije pristupiti procesu evropskih integracija u 2025. godini, nakon velikih obećanja u već sada izgubljenoj 2024. godini, koja Bosnu i Hercegovinu nije približila Briselu.